Approx APPPOS80AM3 - 203 DPI thermal printer
Identifiers
Model approx! APPPOS80AM3
MPN approx! APPPOS80AM3
Dimensions / Weight
Key Features
AC adapter included Yes
Built-in barcodes CODABAR (NW-7),Code 39,Code 93,Code-128 Codabar Library,EAN13,EAN8,ITF,UPC-A,UPC-E
Cables included USB
Connectivity technology Wired
Depth 185 mm
Drivers included Yes
Ethernet LAN No
Height 133 mm
Linux operating systems supported Yes
Maximum resolution 203 x 203 DPI
Package depth 290 mm
Package Height 207 mm
Package width 180 mm
Page description languages ESC/POS
Print speed 200 mm/sec
Print technology Direct thermal
Quick start guide Yes
Serial interface type RJ-11,RS-232
Supported paper width 80 mm
Type POS printer
USB 2.0 ports quantity 1
USB port Yes
Weight 1.31 kg
Wi-Fi No
Width 145 mm